Autor: Agnieszka Tomaszewicz

Trzydniowa wycieczka klas ósmych Szkoły Podstawowej im. Adama Mickiewicza
w Połczynie Zdroju do Ziemi Kłodzkiej to idealna wyprawa dla wszystkich miłośników historii, przygody i niezapomnianych wrażeń. Ta malownicza kraina oferuje bogactwo atrakcji, które zadowolą każdego turystę. W programie naszej wycieczki znalazły się zwiedzanie zabytków, szkolenia survivalowe oraz zakwaterowanie w komfortowym hotelu Abis w Bystrzycy Kłodzkiej. Obiekt oferował wygodne pokoje, smaczną kuchnię i przyjazną obsługę, co sprawiło, że każda chwila spędzona tam była przyjemna i relaksująca.

Pierwszy dzień wycieczki rozpoczął się w Ząbkowicach Śląskich, mieście pełnym tajemnic i legend. Zwiedzanie rozpoczęto od Krzywej Wieży, jednego z najbardziej charakterystycznych zabytków miasta. Jej niezwykłe nachylenie budzi podziw i zdziwienie,
a widok z jej szczytu rekompensuje trud wspinaczki.

Następnym punktem programu było Laboratorium Frankensteina, które przeniosło nas
w świat XIX-wiecznych eksperymentów i opowieści grozy. Przewodnik opowiadał ósmoklasistom fascynujące historie, związane z mroczną stroną nauki i legendą doktora Frankensteina, co dodało wyprawie dreszczyku emocji.

Drugi dzień upłynął na intensywnych szkoleniach „Sprawni jak żołnierze” w Strzelnicy Sudeckiej. Poranek rozpoczął się od treningu survivalowego, obejmującego tematy związane z tym, jak przetrwać w trudnych warunkach. Instruktorzy przekazali nam cenne umiejętności, takie jak rozpalanie ognia, budowa schronienia czy poszukiwanie wody.

Kolejnym etapem było szkolenie strzeleckie, które dostarczyło nam wiele emocji. Pod okiem doświadczonych instruktorów można było spróbować swoich sił w strzelaniu do tarcz z różnych pozycji strzeleckich. Było to wyjątkowe doświadczenie, które z pewnością pozostanie w pamięci na długo.

Na zakończenie dnia odbyło się szkolenie z pierwszej pomocy. Zdobyte umiejętności mogą okazać się bezcenne w sytuacjach kryzysowych, a praktyczne ćwiczenia z manekinami pozwoliły na solidne przyswojenie wiedzy.

Wisienką na torcie było zwiedzanie Twierdzy Kłodzkiej, jednego z największych i najlepiej zachowanych obiektów obronnych w Polsce. Rozpoczęła się ona od wędrówki po górnej części twierdzy, skąd roztaczał się przepiękny widok na okolicę. Mogliśmy podziwiać panoramę Kłodzka i okolicznych wzgórz.  Następnie przewodnik zabrał nas do labiryntu podziemnych korytarzy kontrminowych, które kiedyś pełniły funkcje militarne, a przeprawa przez nie była niezwykle emocjonująca. Przewodnik opowiadał o historii twierdzy i jej strategicznym znaczeniu, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć jej rolę w dawnych czasach.

Wycieczka  do Ziemi Kłodzkiej okazała się niezwykłą przygodą, która połączyła w sobie elementy historii, przygody i edukacji. Bogaty program wycieczki oraz komfortowe zakwaterowanie sprawiły, że każdy uczestnik wrócił do domu z bagażem niezapomnianych wspomnień. Gorąco polecamy tę destynację wszystkim, którzy pragną przeżyć coś wyjątkowego i poznać niezwykłe zakątki Polski.

Opiekunami wyjazdu byli: Joanna Janusz, Hanna Mizuła, Agnieszka Tomaszewicz i Grzegorz Tomaszewicz

Wycieczkę zorganizowało i koordynowało Sportowe Biuro Podróży Aga-Toma z Barwic.

Bezpieczny i komfortowy transport zapewniła firma Machanik Tychowo.

Wycieczka mogła dojść do skutku dzięki sponsorom: firmie REDAN z Połczyna Zdroju oraz DreWil- wyroby drewniane w Popielewie.

Dzięki Wam mogły zostać zrealizowane wszystkie zaplanowane atrakcje, a uczestnicy mieli zapewnione wyjątkowe przeżycia.