Mówi się, że miłość niejedno ma imię i przekonali się o tym członkowie naszego Samorządu Uczniowskiego. Zdając sobie sprawę z faktu, że niektórzy walentynek nie lubią, a inni je uwielbiają, postanowili bardzo skrupulatnie przygotować się do obchodów walentynek w naszej szkole. Swoje przygotowania rozpoczęli od „spotkania” ze św. Walentym i okazało się, że Legenda o św. Walentym jest bardzo interesująca, a sam Walenty wcale nie był taki „święty”. Działo się działo, aż film by się o tym nagrać chciało.
Naszych detektywów z Samorządu Uczniowskiego zaskoczył fakt, że ten popularny dziś święty wcale nie zdawał sobie sprawy, że zrobi kiedyś karierę jako patron zakochanych i małżeństw. Dawniej troszczył się o zupełnie inne, trudne sprawy. Był czczony jako patron chorych na padaczkę, która w przeszłości zwana była też „chorobą świętego Walentego”. Św.Walenty był także patronem pokoju oraz pszczelarzy. Uważano go również, za patrona ludzi umysłowo chorych – przypadek?
Kiedy uczniowie poznali już historię powstania walentynek, postanowili również sprawdzić jak obchodzi się je współcześnie na świecie. Okazało się, że święto zakochanych obchodzone jest w różnych dniach i wiążą się z różnymi zwyczajami.
14 lutego najhuczniej obchodzi się Walentynki w Stanach Zjednoczonych. Są walentynkowe prezenty dla ukochanych, walentynkowe randki, walentynkowe kartki i oglądanie romantycznych filmów. Francuzi 14 lutego, zamiast kartek wysyłają swoim ukochanym bukiet czerwonych róż i zapraszają ukochaną na kolację czy do teatru. W Czechach, Dzień Świętego Walentego obchodzony jest 14 lutego i 1 maja. Tutaj zakochani tradycyjnie przybywają na most Karola w Pradze, gdzie zawieszają kłódki, które mają zagwarantować im wieczną miłości. W Japonii to kobiety obdarowują mężczyzn prezentami – i to nie tylko ukochanych, ale także znajomych. Aby nie doszło do nieporozumień, wprowadzono rozróżnienie na czekoladki giri-choko – dla kolegi oraz honmei-choko – dla partnera. W Walii święto zakochanych obchodzi się 25 stycznia i obdarowuje się ukochanych łyżkami. W Słowenii data tego święta jest ruchoma i przypada na dzień, kiedy po raz pierwszy idzie się do pracy w winnicy lub na polu – ponieważ zgodnie z legendą tego dnia ptaki łączą się w pary. W Chinach zakochani świętują 17 sierpnia, a chińska legenda historii zakochanych związana jest powstaniem Drogi Mlecznej.
W naszej szkole świętowaliśmy w tym roku walentynki już 10 lutego. Była poczta walentynkowa i muzyczne przerwy. Pamiętajmy, jednak że miłość i przyjaźń powinniśmy okazywać przez cały rok, nie tylko 14 lutego.
Jeśli zdziwiona jest Twoja minka,
z jakiej okazji ta walentynka,
to przecież dzisiaj jest czternastego,
święto każdego zakochanego!
Najnowsze komentarze