Oj działo się dużo przez ostatni miesiąc w naszej świetlicy, a wszystko to za sprawą kreatywnych opiekunów i ich jeszcze bardziej twórczych i pomysłowych Świetliczków.
Na początku grudnia pani Agnieszka zabrała dzieci na wirtualną wyprawę w głąb ziemi, czyli do kopalni węgla kamiennego. Świetliczki obejrzały animację o pracy górników i poznały gwarę śląską. Zdradzimy Wam w tajemnicy, że pani Agnieszka pochodzi ze Śląska i zna osobiście kilku górników. Do dzisiaj niektórzy z podopiecznych świetlicy witają się z panią Agnieszką tradycyjnym górniczym powitaniem „Szczęść Boże”.
Barbórka czyli Dzień Górnika to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w Polsce 4 grudnia. W tym dniu górnicy zakładają swoje galowe mundury górnicze, których jednym z głównych elementów jest górnicze czako czyli nakrycie głowy, galowa „czapka” górnicza. I to właśnie czako było głównym tematem zajęć plastycznych, które przeprowadziła pani Emilka. Podczas zajęć powstały piękne górnicze czapki, a dzieci zapoznały się z symboliką jego poszczególnych elementów. Pod bacznym okiem pani Małgosi i pań Agnieszek uczniowie wykonali własne puzzle, których tematem przewodnim była praca górnika.
Górnicy musieli szybko ustąpić miejsca kolejnemu ważnemu gościowi, który zawitał do nas 6 grudnia. Wówczas świetlicę opanowały małe i duże Mikołaje. Dzieci poznały historię Mikołaja.
Święty Mikołaj, zanim faktycznie został kanonizowany na świętego, był biskupem Miry Licyjskiej (dzisiejsza Turcja). Żył na przełomie III i IV wieku naszej ery. Wymodlony przez rodziców chłopiec stał się dla nich cudem. Będąc dorosłym mężczyzną, zdobył sławę dzięki dobrym uczynkom. Ponieważ Mikołaj był jedynakiem i odziedziczył po rodzicach znaczny majątek, postanowił pomóc potrzebującym i rozdawał swoje dobra (nie tylko dzieciom!). Był pobożny, miłosierny, dobry i powszechnie lubiany. Zmarł 6 grudnia. Na pamiątkę tego dnia obecnie obchodzone są mikołajki.
Pani Agnieszka, nasza świetlicowa specjalistka od podróży, ponownie zabrała dzieci na wycieczkę, ale tym razem była to wyprawa w okolice koła podbiegunowego. Świetliczki dowiedziały się, że prawdziwy Święty Mikołaj mieszka Laponii na kole podbiegunowym, a jego dom znajduje się niedaleko miasteczka Rovaniemi w Finlandii. Dlaczego akurat tam? Nie tylko ze względu na mieszkające w Finlandii renifery, które ciągną magiczny zaprzęg, ale również ze względu na pewną magiczną górę. Znajduje się tam tzw. Korvatunturi, czyli dosłownie fińskie ucho. Przypomina swoim kształtem królicze uszy, dzięki którym elfy są w stanie podsłuchiwać, o czym marzą dzieci na całym świecie.
Wszyscy dobrze wiemy, że każdy dom posiada salon. I to właśnie to pomieszczenie stało się inspiracją dla pani Emilki do przeprowadzenia konkursu plastycznego „Salon Świętego Mikołaja”. Przy okazji tego konkursu okazało się, że w naszej szkole mamy kilku przyszłych projektantów wnętrz.
Był konkurs, to muszą być też i nagrody. Pierwsze miejsce zajęła Kinga Tomczyk (1b), drugie miejsce zajęła Lilianna Bystry (1b), a trzecie Milena Rębisz (2b). Angelika Wierzbicka (1b) i Anna Furman (1b) za swoje projekty otrzymały wyróżnienia.
Jak wygląda Mikołaj, wszyscy dobrze wiemy. Jednak pani Agnieszka wraz ze swoimi podopiecznymi udowodniła, że Mikołaj do Mikołaja nie zawsze jest podobny. Wszystko to za sprawą zabawnej gry „Wyturlaj Mikołaja”, która cieszyła się wśród dzieci wielką popularnością. Po skończonej zabawie udało się nam stworzyć galerię portretów Mikołaja.
Mikołajki stały się też okazją do przeprowadzenia „Mikołajkowego turnieju tenisa stołowego”, którego pomysłodawcą i organizatorem był pan Filip.
Pani Dorotka od początku grudnia systematycznie, dzień po dniu wraz z dzielnymi Świetliczkami, wykonywała zadania z naszego świetlicowego kalendarza adwentowego. I tak zadanie po zadaniu odliczaliśmy dni do Bożego Narodzenia.
Nasi podopieczni wraz panią Emilką, panią Dorotką, panią Elą, panią Beatką, oraz paniami Agnieszkami, paniami Małgosiami, paniami Bożenkami i oczywiście panem Filipem, zamienili „Jedynkową” świetlicę w „Jedynkową Świąteczną Krainę”. Mamy piękną choinkę, którą zdobią dekoracje własnoręcznie wykonane przez Świetliczków, a w świetlicowej szopce zamieszkała Święta Rodzina.
W tym miejscu pragniemy wszystkim naszym wychowankom i ich Rodzinom życzyć, aby każda chwila Świąt Bożego Narodzenia była dla Was magiczna i wyjątkowa, a Nowy rok obdarował Was wszelką pomyślnością i szczęściem.
Wychowawcy świetlicy Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Połczynie-Zdroju.
Najnowsze komentarze